Умови проведення "Відкритого обласного фестивалю з освітньої робототехніки".

Додаток 1 до листа

КПНЗ «ДОЦНТТ та ІТУМ»

від 15.02.2019 70

Інформаційно-методичні матеріали

щодо організації та проведення 

відкритого обласного фестивалю освітньої робототехніки 2019

 

 1. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ

1.1. Відкритий обласний фестиваль освітньої робототехніки 2019 (далі – Фестиваль) проводиться відповідно до Положення, затвердженого наказом Міністерства освіти, молоді та спорту від 13.11.2017 року за № 1468 «Про затвердження Положення про Всеукраїнські відкриті заходи із спортивно-технічних видів спорту та інших напрямів технічної творчості серед дітей та учнівської молоді», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України
05 грудня 2017 року за № 1471/31339).

1.2. Організатори Фестивалю – департамент освіти і науки Дніпропетровської обласної державної адміністрації, комунальний позашкільний навчальний заклад «Дніпропетровський обласний центр науково-технічної творчості та інформаційних технологій учнівської молоді» (далі – Центр).

1.3. Мета Фестивалю: розвиток інноваційних напрямів STEM-освіти; популяризація світового досвіду науково-технічної творчості через освітні проекти з робототехніки, електроніки, створення і програмування роботизованих систем; формування та поширення професійної орієнтації учнівської молоді.

1.4. Завдання Фестивалю:

створення умов для виявлення творчого і винахідницького потенціалу учнівської молоді, розвитку та застосування набутих компетентностей;

створення умов для розвитку мотивації до пізнавальної діяльності учнів, використовуючи інтеграцію інформатики, технології, математики та фізики і підходи STEM-освіти в процесі реалізації проектних завдань;  

сприяння популяризації та подальшого розвитку робототехніки серед учнівської молоді Дніпропетровської області;

відбір найбільш перспективних і результативних проектів та реалізація їх у рамках участі у Всеукраїнських, міжнародних конкурсах, фестивалях;

використання сучасних технологій в процесі технічної освіти учнів;

створення умов для популяризації проектів учасників-фіналістів, організація їх публічних захистів;

задоволення потреб учнівської молоді у творчій самореалізації;

формування у учасників високої патріотичної свідомості та відродження українських національних традицій;

вдосконалення досвіду STEM-освіти через залучення фахівців, представників ЗМІ, громадськості до участі у Фестивалі;

консолідація різних бюджетних і приватних ресурсів та роботодавців Дніпровського регіону навколо освітніх проектів.

1.5. В рамках Фестивалю проводяться змагання за категоріями A, B, C, D, E, F, S відповідно до п. 5 даних Інформаційно-методичних матеріалів.

 

 1. УМОВИ ПРОВЕДЕННЯ

2.1. Загальне керівництво організацією, проведенням Фестивалю покладається на Центр за підтримки Дніпровського національного університету імені Олеся Гончара, комунального закладу вищої освіти “Дніпровська академія неперервної освіти” та Національного центру аерокосмічної освіти молоді ім. О.М.Макарова.

2.2 Відповідальність за підготовку та безпосереднє проведення Фестивалю покладається на Центр, головну суддівську колегію, персональний склад якої затверджується наказом Центру.

2.3. До суддівської колегії залучаються представники Дніпровського національного університету імені Олеся Гончара, комунального закладу вищої освіти “Дніпровська академія неперервної освіти”, Національного центру аерокосмічної освіти молоді ім. О.М.Макарова та Центру.

2.4. Суддівська колегія виконує наступні функції:

розробляє і затверджує план проведення Фестивалю та Змагань;

спрямовує і координує проведення заходів Фестивалю;

організовує реєстрацію і надає необхідні консультації;

залишає за собою право вносити зміни в правила змагань за окремими категоріями і приймати остаточні рішення щодо спірних питань;

готує інструктивно-методичні матеріали для супроводу Фестивалю;

визначає порядок відзначення та надання заохочення учасників та переможців;

оцінює проекти учасників згідно з критеріями оцінювання, за сумою балів визначає переможців;

виконує інші функції відповідно до умов, потреби проведення Фестивалю.

ПРИМІТКА. Робота суддівської колегії здійснюється за адресою:  м. Дніпро вул. Ульянова, 4, КПНЗ «ДОЦНТТ та ІТУМ». Інформаційні матеріали оприлюднюють на офіційному сайті комунального позашкільного навчального закладу «Дніпропетровський обласний центр науково-технічної творчості та інформаційних технологій учнівської молоді» (http://ocntt.dp.ua).

 1. СТРОКИ І МІСЦЕ ПРОВЕДЕННЯ

            Фестиваль проводиться 29 березня 2019 року на базі Центру за адресою: м. Дніпро вул. Ульянова, 4.

 

 1. УЧАСНИКИ

4.1. У змаганнях беруть участь команди від закладів загальної середньої, позашкільної, професійної та фахової  передвищої освіти та інші заклади, а також окремі учасники.

4.2. Команда від закладу складається з учнів (студентів) і тренера-керівника команди.

4.3. Обмеження віку для учасників визначається окремо для різних категорій змагань на момент проведення заходу.

 

 1. ПРОГРАМА ЗМАГАНЬ

5.1. Змагання проводяться за категоріями:

A. Рух з максимальною швидкістю по гоночній трасі для LEGO-автомоделей (вздовж кривої чорної лінії, ширина лінії 2 см).

B. Рух з максимальною швидкістю по гоночній трасі для автомоделей на основі Arduino або іншого контролера (вздовж кривої чорної лінії, ширина лінії 5 см).

C. Сумо для автомоделей на основі Arduino або іншого контролера.

D. Сумо для LEGO-автомоделей.

E. Тривимірне моделювання у CAD-системі.

F. Фрістайл – технічне конструювання пристроїв, роботів або самохідних машин.

S. Конкурс Scratch-проектів «Роботи на сторожі людства» (роботи-рятівники, роботи-пожежники, роботи-ліквідатори, роботизовані пристрої, що попереджують стихійні лиха або підвищують безпеку людей тощо).

5.2. Кожна команда від закладу і учасники змагань мають завчасно пройти електронну реєстрацію та заповнити Анкету. Реєстрація закінчується в 00:00 годин 25.03.2019). Посилання на анкету реєстрації https://goo.gl/forms/NadjNnYPDHwP9QxU2

5.3. Учасники змагань за категоріями E та S реєструються на сайті організаторів не пізніше ніж до 19 березня 2019 року.

5.4. Переможці змагань в індивідуальному заліку визначаються окремо суддівською групою кожної з категорій A, B, C, D, E, F, S відповідно до правил даної категорії.

5.5. Більш детально щодо кожної категорії змагань, правила і вимоги надані у Додатку до даних Інформаційно-методичних матеріалів.

 

 1. ВИЗНАЧЕННЯ ПЕРЕМОЖЦІВ

6.1. У груповому заліку серед команд від закладів переможцем оголошується та команда, яка отримала найбільший результат за сумою залікових балів у всіх категоріях (A, B, C, D, E, F, S).

6.2. Залікові бали на рахунок команди від закладу в окремих категоріях визначаються за кращим призовим місцем серед представників цієї команди у кожній категорії змагань. Заліковий бал за окремими видами змагань:

категорія А – 3 за перше місце, 2 – за друге місце, 1 – за третє місце; категорія B – 5 за перше місце, 4 – за друге місце, 3 – за третє місце; категорія C – 4 за перше місце, 3 – за друге місце, 2 – за третє місце; категорія D – 3 за перше місце, 2 – за друге місце, 1 – за третє місце; категорія E  – 4 за перше місце, 3 – за друге місце, 2 – за третє місце, категорія F – а) для молодшої за віком групи:

 –  3 за перше місце, 2 – за друге місце, 1 – за третє місце,

категорія F б) для старшої за віком групи

–  4 за перше місце, 3 – за друге місце, 2 – за третє місце;  

категорія S а) для молодшої за віком групи

– 3 за перше місце, 2 – за друге місце, 1 – за третє місце,

категорія S б) для старшої за віком групи

– 4 за перше місце, 3 – за друге місце, 2 – за третє місце.

6.3. Правила визначення індивідуальних переможців серед учасників у окремих категоріях змагань викладені у Додатку до цих Інформаційно-методичних матеріалів.

 

 

Додаток

ПРАВИЛА ПРОВЕДЕННЯ ЗМАГАНЬ

 

Регламент проведення тренувань

Тренувальні заїзди проводяться відповідно до розкладу.

Право на тренувальний заїзд надається в порядку загальної черги. Для спроби відводиться не більше 2-х хвилин.

 

Регламент проведення змагань

І. Категорії А, В. Вік учасників: 6-22 роки.

Технічне завдання для руху з максимальною швидкістю по гоночній трасі: створити автономний роботизований транспортний засіб (ТЗ), який має довжину не більше, ніж 50 см і ширину не більше 25 см, здатний за найменший час подолати трасу, не покидаючи смугу руху; ТЗ має стартувати після команди «СТАРТ», яку суддя оголошує і водночас дублює її сигналом Світлофора. Світлофор вмикає зелене світло і супроводжує це передачею унікального коду назустріч руху транспортного засобу в ІЧ-діапазоні по протоколу IrDA SIR, час руху реєструється на фініші автоматично відповідним обладнанням на полігоні, судді додатково можуть проводити відеофіксацію.

Автоматичний відлік часу починається після вмикання зеленого світла на світлофорі і фіксується після фінішу першого ТЗ, час другого ТЗ судді визначають по відеозапису.

Визначення переможців. Кожному учаснику надається 2 спроби заїзду ТЗ. Переможець визначається після проведення всіх заїздів. Перемагає учасник з найкращим часом проходження траси, ТЗ якого подолав запропоновану трасу за найменший час (з точністю до десятих секунди), якщо ТЗ мають однакові показники часу – для них призначається додатковий заїзд. Якщо фальстарт, то спроба учасника провалена (без надання додаткового старту).

ІІ. Категорії C, D. Вік учасників: 6-22 роки.

Технічне завдання для змагань Сумо: створити автономний роботизований транспортний засіб (робот-ТЗ), здатний виштовхувати ТЗ-супротивника з полігону за білу лінію – межу полігону.

Вимоги до LEGO_робота-ТЗ: вага до 1 кг, габарити 25х25х25 см.

Вимоги до Arduino_робота-ТЗ: вага до 0,5кг габарити  15х15 см.

Робот-ТЗ, який, на думку суддів, навмисно пошкоджує або забруднює інших роботів чи покриття полігону, буде дискваліфікований на весь час змагань.

 

 

Конструктивні заборони:

1) Заборонено використання будь-яких клейких пристосувань на колесах і корпусі робота-ТЗ.

2) Заборонено використання будь-яких пристосувань, що дають роботу підвищену стійкість, наприклад, створюють вакуумне середовище.

3) Заборонено створення завад для роботи датчиків робота-ТЗ – суперника, а також завад для електронного обладнання.

4) Заборонено використовувати пристосування, що кидають що-небудь в робота-ТЗ суперника або заплутують його.

5) Заборонено використовувати конструкції, які можуть заподіяти фізичну шкоду полігону або роботу-ТЗ, супернику.

Роботи-ТЗ, що порушують вищеперелічені заборони, знімаються зі змагань.

До початку спроби учасники у цій категорії розміщують своїх роботів-ТЗ в зоні інспекції роботів-ТЗ. Після підтвердження суддею того, що роботи-ТЗ відповідають всім вимогам, судді розпочинають змагання СУМО.

Після запуску роботів-ТЗ на полігоні по команді судді учасники і глядачі мають відійти від поля більш, ніж на 1 метр впродовж 5 секунд.

Цей пункт слід розуміти, як необхідність не впливати на роботу сенсорів роботів-ТЗ  і що стартовий код програми автономних роботів-ТЗ має містити  затримку у 5с на початку програми, тільки після цих перших п’яти секунд починаються наступні 5с і починається рух роботів-ТЗ, впродовж яких роботи-ТЗ мають стикнутися між собою.

Якщо під час матчу конструкція робота-ТЗ була ненавмисно пошкоджена, то матч може перерватися і учаснику дозволяється полагодити робота-ТЗ, в цей час можуть проходити матчі з роботами-ТЗ інших учасників, після налагодження робота-ТЗ і завершення поточного матчу, перерваний матч продовжується.

Двобій виграє робот-ТЗ, який виграв найбільшу кількість сетів у цьому матчі. Суддя може використати додатковий сет для роз’яснення спірних ситуацій.

Судді вважають сет програним для робота-ТЗ, якщо:

 • Одна з частин цього робота-ТЗ торкнулася поверхні за межами полігону.
 • Якщо робот-ТЗ втратить здатність переміщуватись по полігону або знаходиться далі від центру полігону ніж робот противника, коли час сету минув і жоден з роботів не вийшов за межі полігону.

Регламент проведення змагань СУМО

Кожен поєдинок відбувається між двома ТЗ.

У кожному колі змагань пари для поєдинку судді утворюють жеребкуванням учасників з визначенням номера пари, або визначенням непарного ТЗ. Непарний ТЗ переходить у наступне коло змагань. Коли судді зводять підсумки двобою поточного кола змагань, вони враховують результат переможців, які розділяють на абсолютний по сетам або на такий, що є одна поразка у сеті. За результатами кола змагань ТЗ з абсолютним результатом по сетам виходять до півфіналу.

У наступному колі жеребкування відбувається окремо між переможцями і тими, хто має програш. Непарний ТЗ змагається у наступному колі у групі переможців і при жеребкуванні він має обов’язково отримати номер пари.

Після другого кола і у подальшому ТЗ з двома програшами вибувають зі змагань, ТЗ, що мають перемоги, змагаються між собою. Змагання проходять за принципом утворення фіналу найсильніших з учасників (не більш ніж чотирьох), де фіналісти змагаються кожен з кожним.

У фіналі змагання проводяться за системою «кожен з кожним». Переможець визначається за кількістю виграних матчів.

Після оголошення судді про початок сету:

1) ТЗ роботи виставляються учасниками на позиції перед лініями на полігоні.

2) Коли ТЗ роботи встановлені на стартові позиції суддя запитує про готовність учасників, якщо обидва з них готові запустити робота, то суддя дає сигнал СТАРТ двобою роботів.

3) Після сигналу судді СТАРТ двобою роботів учасники запускають стартовий код програми на ТЗ роботі.

Двобій  складається із трьох сетів по 30 секунд. Перший сет: ТЗ спрямовані обличчям один до одного. Другий сет: ТЗ спрямовані правим боком один до одного. Третій сет: ТЗ стоять спиною один до одного. Матч виграє ТЗ, який виграв найбільшу кількість сетів.

У першому сеті:

- роботи мають їхати прямо і зіткнутися один з одним, після зіткнення роботи можуть маневрувати по рингу як завгодно. Час від початку раунду до зіткнення роботів не повинен перевищувати 5 сек;

- якщо роботи не зіткнулись протягом 5 секунд після початку сету, то робот, з вини якого, за рішенням судді, не відбувається зіткнення, вважається переможеним в цьому сеті.

- якщо роботи їдуть прямо і не встигають зіткнутися за 5 секунд, то робот, який знаходиться далі від центру поля, вважається переможеним в сеті.

У разі виникнення спірних ситуацій судді можуть прийняти рішення на свій розсуд.

 

ІІІ. Категорія E. Вік учасників: 6-22 роки.

ТЕМУ конкурсної роботи для тривимірного моделювання у CAD-системі організатори висвітлюють на сайті Центру не пізніше ніж 19 березня 2019 року, за 10 діб до дати змагань.

Конкурсні проекти мають бути надіслані учасниками і отримані організаторами не пізніше 26 березня 2019 року.

Конкурсні проекти необхідно надіслати за адресою: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Конкурс проводиться без розподілення учасників за віком, являє собою презентацію-захист власної ідеї щодо технічного засобу.

Презентація повинна складатися з наступних частин:

1) назва роботи і автор проекту;

2) проблема, для вирішення якої пропонується технічне рішення;

3) презентація технічного рішення (на рівні дизайн-проекту з поданням робочої моделі або основних технічних характеристик);

4) опис принципу роботи.

ІV. Категорія F. Вік учасників: 6-22 роки.

Завдання в категорії Фрістайл: учасники мають створити технічний пристрій, самохідну машину або робота чи програму і дати пояснення щодо призначення, принципу дії, продемонструвати свої проекти.

Змагання у категоріях фрістайл відбуваються окремо для двох вікових груп учасників: молодша група – 6-14 років, старша група – 15-22 роки.

У кожній віковій  групі учасник цієї категорії змагань, який є автором цього проекту, індивідуально презентує свою роботу.

ПРИМІТКА 1: до участі у Фрістайлі приймаються проекти, які не увійшли у інші категорії змагань (роботи для сумо та роботи для гонки по чорній лінії не мають право на участь в категорії фрістайл, якщо відсутні суттєві зміни у попередній конкурсній конструкції робота).

Критерії оцінювання в категорії Фрістайл:

 • Актуальність – 0-5 балів.
 • Формулювання теми і відповідних властивостей моделі – 0-5 балів.
 • Технічність виконання роботи – 0-10 балів.
 • Оригінальність задуму – 0-5 балів.
 • Представлення – 0-10 балів.
 • Додаткові бали за презентацію вихідного коду учасником – 0-5 балів.

ПРИМІТКА 2: презентувати свого робота має тільки учасник-автор (за порушення знімаються 10 балів); для презентації запрограмованого робота учасник на вимогу суддів має презентувати програмний код.

Визначення переможців: виграє учасник з найбільшою кількістю балів (підсумок і визначення переможців відбувається для кожної вікової групи окремо).

 1. V. Категорія S. Вік учасників: 6-13 років.

Змагання зі  Scratch проектів відбуваються у двох вікових категоріях: молодша група – 6-9 років, старша група – 10-13 років. Автором проекту має бути 1 учасник.

Завдання: учасники цієї категорії мають підготувати програму в Scratch на тему: «Роботи на сторожі людства» (роботи-рятівники, роботи-пожежники, роботи-ліквідатори, роботизовані пристрої, що попереджують стихійні лиха тощо.)

Змагання цієї категорії проводяться у два тури:

І тур (заочний) – журі оцінює конкурсні роботи учасників за відповідними критеріями.

ІІ тур (очний) – захист проектів. Учасник презентує власний проект та відповідає на запитання членів журі та інших учасників цієї категорії.

Конкурсний проект може бути представлений у вигляді анімації, гри або презентації пізнавального матеріалу на задану тему в середовищі Scratch.

Проект представляється у вигляді файлу з розширенням *.sb2(*.sb3).

Реєстрація учасників відбувається шляхом заповнення електронної Анкети реєстрації учасника, де завантажують файл формату *sb2 (*sb3) .

Підсумки у цій категорії проводяться за сумою балів двох турів.

ПРИМІТКА: завантаження файлу має відбутися не пізніше, ніж за 7 днів до початку Фестивалю!

Критерії оцінювання:

 • відповідність тематиці та виразність виступу – 0-2 бали;
 • оригінальність ідеї та зміст проекту – 0-5 балів;
 • творчий підхід – 0-5 балів;
 • складність проекту – 0-5 балів;
 • якість виконання (зрозумілість інтерфейсу, авторський дизайн, структура та навігація) – 0-8 балів;
 • якість алгоритму – 0-10 балів (drscratch.org);
 • відсутність помилок в програмі – 0-5 балів.

Визначення переможців:

Перемагає учасник з найбільшою кількістю балів (призери визначаються для кожної вікової групи окремо: молодша – 6-9 років, старша 10-13 років).